مغلطه ی خیرخواهی (Righteousness Fallacy) ، مغلطه به زبان آدمیزاد (192)

به گزارش وبلاگ جعبه گیگابایتی، تعریف: مغلطه خیرخواهی موقعی اتفاق می افتد که فرض گردد کسی که نیتش خیر است، حرفش حق است. این مغلطه با مغلطه حق به جانب بودن (Self-Righteousness Fallacy) رابطه نزدیکی دارد.

مغلطه ی خیرخواهی (Righteousness Fallacy) ، مغلطه به زبان آدمیزاد (192)

معادل انگلیسی: Righteousness Fallacy

الگوی منطقی:

شخص 1 ادعای X را عنوان کرد.

شخص 1 نیت خیر دارد.

بنابراین X حقیقت دارد.

مثال 1:

ریکی: به نظر تو جنین های سقط شده احساسات دارن؟

جنی: الگوی من توی زندگی مادربزرگمه، شریف ترین و مهربون ترین آدمی که می شناسم. در نظر اون جنین ها احساسات دارن. بنابراین نظر منم همینه.

شرح: مادربزرگ جنی شاید الگوی شرافت و مهربانی باشد، ولی این خصوصیت ها ربطی به قابلیت انسان در یافتن حقایق و رسیدن به نتیجه ای دقیق بر اساس داده های موجود ندارند.

مثال 2:

رییس جمهور می خواد اون کشورو بمبارون کنه، چون فکر می کنه اونا بمب اتم دارن و قراره بهمون حمله کنن. من می دونم رییس جمهور آمریکا نیتش خیره و به نفع مردم آمریکا تصمیم می گیره، برای همین اگه می گه اونا بمب اتم دارن و می خوان بهمون حمله کنن، می تونیم مطمئن باشیم داره راست می گه!

شرح: نیت خیر رییس جمهور به جای خود؛ ولی نیت خیر جایگزین اطلاعات موثق در حوزه امور خارجه نمی گردد. اگر ما صد در صد مطمئن باشیم که رییس جمهور شخصی خیرخواه است، تنها نتیجه ای که می توانیم بگیریم این است که رییس جمهور از صمیم قلب معتقد است دارد کار درست را انجام می دهد.

استثنا: این مغلطه با حقایق انکارناپذیر سر و کار دارد، نه حقایق ذهنی (Subjective). ما می توانیم حسی را که نسبت به افراد داریم بر اساس خیرخواه بودن یا نبودن شان معین کنیم.

منابع:

این مغلطه را خود بو بنت ابداع نموده است.

ترجمه ای از:

Logically Fallacious

منبع: دیجیکالا مگ

به "مغلطه ی خیرخواهی (Righteousness Fallacy) ، مغلطه به زبان آدمیزاد (192)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مغلطه ی خیرخواهی (Righteousness Fallacy) ، مغلطه به زبان آدمیزاد (192)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید