واکسن کرونا با تاثیر یکساله با موفقیت روی موش ها تست شد

به گزارش وبلاگ جعبه گیگابایتی، پژوهشگران دانشگاه پیتسبرگ (University of Pittsburgh) اخیرا اظهار کرده اند واکسنی برای بیماری کووید-19 توسعه داده اند که می تواند حداقل یک سال ویروس را خنثی کند.

واکسن کرونا با تاثیر یکساله با موفقیت روی موش ها تست شد

به گزارش وبلاگ جعبه گیگابایتی، ایسنا به نقل از دیلی میل نوشت: پژوهشگران آمریکایی اعلام کرده اند این واکسن که می تواند به مدت یک سال ویروس را خنثی کند روی موش ها تست پیروز داشته و احتمالا طی ماه های آینده مجوز آزمایش انسانی آن صادر خواهد شد.

این واکسن شامل پروتئین هایی است که در بدن تزریق می شوند تا بدن آنتی بادی هایی را تولید کند که با ویروس کرونا مبارزه می کنند. این واکسن از طریق یک پچ شامل 400 سوزن کوچک دارای قند به بدن بیمار تزریق می شود.

محققان این واکسن را بر روی موش ها آزمایش کرده اند و تخمین می زنند که این واکس می تواند این ویروس کشنده را به مدت حداقل یک سال خنثی کند.

این واکسن احتمالا طی 12 الی 18 ماه آینده در دسترس خواهد بود و وقتی تایید شود ده ها هزار دوز از آن روزانه تولید خواهد شد.

این واکسن پیت کو وک(PittCoVacc) نام دارد و نخستین واکسن برای بیماری کووید-19 است که توسط دانشمندان مستقل مورد بررسی قرار گرفته است. این یافته ها در مجله The Lancets EBioMedicine منتشر شده است.

محققان اکنون متقاضی تأییدیه سازمان غذا و داروی ایالات متحده هستند تا بتوانند آزمایشات انسانی را طی چند ماه آینده آغاز کنند.

پروفسور لوئیز فالو(Louis Falo)، نویسنده ارشد مطالعه از دانشگاه پیتسبرگ گفت: رسیدن به مرحله آزمایشات انسانی معمولاً به یک یا چند سال زمان نیاز دارد.

تیم پیتسبورگ طی این مطالعه توانست به سرعت عمل کند زیرا آنها پیش از این همه بیماری های فراگیر و اپیدمی دنیا را مورد بررسی قرار داده بودند.

پروفسور آندره گامبوتو(Andrea Gambotto) از دانشگاه پیتسبرگ گفت: ما دقیقاً می دانیم که برای مبارزه با این بیماری چگونه باید عمل کنیم.تجربیات قبلی نظیر بیماری سارس در سال 2003 و مرس در سال 2014 نکات بسیاری به ما آموخت. ما دریافتیم که یک پروتئین خاص به نام پروتئین اسپایک(spike protein) ، در ایجاد ایمنی بدن در مقابل ویروس نقش مهمی ایفا می کند.

این تیم همچنین از روش جدیدی به نام آرایه میکرونیدل(microneedle array) برای ارسال دارو به بدن استفاده کردند. این آرایه یک پچ شامل 400 سوزن کوچک است که پروتئین و شکر را به بدن ارسال و سیستم ایمنی را قوی می کند.

منبع: همشهری آنلاین

به "واکسن کرونا با تاثیر یکساله با موفقیت روی موش ها تست شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن کرونا با تاثیر یکساله با موفقیت روی موش ها تست شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید