مریخ با سرعت بیشتری در حال از دست دادن جو خود است

به گزارش وبلاگ جعبه گیگابایتی، خبرگزاری خبرنگاران- مطالعه اخیر محققان نشان داده مریخ با سرعت بیشتری در حال از دست دادن جو خود است.

مریخ با سرعت بیشتری در حال از دست دادن جو خود است

به گزارش خبرگزاری وبلاگ جعبه گیگابایتی به نقل از تک اکسپلوریست، مطالعه جو بالای مریخ لازم است زیرا این ناحیه به عنوان یک منطقه حائل برای فرار گازهای جو به فضا عمل می نماید. برای انجام این کار و رسیدن به این هدف، ماموریت تکامل مواد فرار و جو مریخ یا به اختصار ماون(MAVEN) ناسا و مأموریت مدارگرد مریخ(Mars Orbiter Mission) سازمان پژوهش های فضایی هند اطلاعات ارزشمندی را در خصوص جو بالای مریخ ارائه داده اند.

یک مطالعه جدید براساس مشاهدات صورت گرفته توسط این دو ماموریت نشان می دهد که مریخ با سرعت بیشتری در حال از دست دادن جو خود است. میزان از دست دادن جو مریخ با تغییر در دمای بالای جو تغییر می نماید. طی بازه زمانی 5 تا 29 ژوئن 2018، این فضاپیماها مشاهدات همزمانی را در جو بالایی مریخ انجام داده اند. این فضاپیماها توانستند یک طوفان گرد و غبار جهانی به نام رویداد گرد و غبار محاصره نماینده سیاره(planet-encircling dust event)که در مریخ شروع شده بود را رصد نمایند.

این طوفان گرد و غبار هفته اول ژوئیه 2018 به بالاترین مرحله خود رسیده بود. در نتیجه، انتظار می رفت اثرات این طوفان های گرد و غبار جهانی بر روی جو بالایی مریخ چند برابر گردد. در این مدت ، مأموریت مدارگرد مریخ با حرکت در ارتفاعات کمتر از 155 کیلومتری، سمت عصر مریخ(evening side of Mars) را مشاهده کرد. ابزار تجزیه و تحلیل ترکیب خنثی اگزوسفریک مریخ(یک طیف سنج جرمی در مأموریت مدارگرد مریخ)، تراکم خنثی ترموسفر مریخ را اندازه گیری کرد.

دانشمندان آزمایشگاه ملی تحقیقات جوی این اندازه گیری ها را تجزیه و تحلیل کردند و دریافتند که جو بالایی مریخ در حال گسترش و گرم شدن است. همانطور که در آن موقع طوفان گرد و غبار بیش از یک ماه بود که به تدریج در حال در برگرفتن مریخ بود، دانشمندان مشاهده کردند که تراکم خنثی ترموسفر مریخ به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

ماون که همزمان گرمای کره مریخ را در سمت صبح اندازه گیری می نماید، نیز این افزایش را تأیید کرد. چنین طوفانی به طور قابل توجهی جو بالایی مریخ را گرم کرد و گسترش داد. گرم شدن و گسترش طوفان گرد و غبار جهانی منجر به این شد که مریخ با سرعت بیشتری جو خود را از دست بدهد. بر اساس این مشاهدات، می توان استنباط کرد که طوفان جهانی گرد و غبار سال 2018 سبب افزایش میزان از دست رفتن جو مریخ شده است.

منبع: خبرگزاری آریا

به "مریخ با سرعت بیشتری در حال از دست دادن جو خود است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مریخ با سرعت بیشتری در حال از دست دادن جو خود است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید