فراوری داروی ایرانی بیماری کلیه پلی کیستیک، امکان تشخیص ژنتیکی

به گزارش وبلاگ جعبه گیگابایتی، دکتر رضا مقدس علی، عضو هیئت علمی پژوهشکده سلول های بنیادی پژوهشگاه رویان و مجری طرح درمان بیماری کلیه پلی کیستیک با سلول بنیادی به خبرنگاران گفت: بیماری کلیه پلی کیستیک یا اختصاراً PKD یک بیماری ژنتیکی کلیه است که در آن در دو کلیه به تدریج کیست های متعددی ایجاد و منجر به نارسایی کلیوی می شوند.

فراوری داروی ایرانی بیماری کلیه پلی کیستیک، امکان تشخیص ژنتیکی

وی با بیان اینکه در صدد هستیم در قالب پروژه ای، دارویی برای درمان این بیماری ژنتیکی و ارثی پیشنهاد و طراحی کنیم، اعلام کرد: در این بیماری به دلیل جهش ژنتیکی، کلیه ها کیست ایجاد می نمایند و دچار نارسایی کلیه می شوند از این رو لازم است که جلوی این کیست ها را بگیریم.

وی گفت: امیدوار هستیم تا سه سال آینده بتوانیم این دارو را در مرحله آزمایشگاهی طراحی کنیم و سپس در مدل های حیوانی آزمایش کنیم.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان گفت: یکی از طرح های تحقیقاتی این مرکز درباره تشخیص ژنتیکی بیماران مبتلا به کلیه های پلی کیستیک اتوزومال غالب است.

وی با اشاره به هدف این مطالعه گفت: در این طرح به آنالیز جهش های ژنتیکی این بیماری می پردازیم و جهش های تأثیرگذار و بیماری زا در این بیماری مورد مطالعه قرار می گیرند.

امکان تشخیص ژنتیکی بیماری پلی کیستیک کلیه

این محقق پژوهشگاه رویان اضافه نمود: در حال حاضر امکان تشخیص ژنتیکی این بیماری در افراد مبتلا و خانواده های آنها در پژوهشگاه رویان فراهم شده است و ما می توانیم خیلی زودتر از اینکه این افراد علائم بالینی بیماری را بروز دهند آنها را شناسایی و تحت مراقبت قرار دهیم.

وی ادامه داد: در این صورت افراد سالم خانواده از نگرانی در می آیند که دیگر به این بیماری مبتلا نخواهند شد و افرادی که مبتلا هستند زودتر تحت مراقبت قرار می گیرند و دیرتر به سمت انتهای بیماری می فرایند.

مقدس علی با اشاره به دیگر هدف این طرح اعلام کرد: زوج هایی که قصد بچه دار شدن دارند و ژن این بیماری در خانواده شان وجود دارد می توانند برای مطمئن شدن از داشتن جنین سالم، این آزمایش را انجام دهند.

به گفته وی، البته از سوی دیگر می توانیم با این آزمایش تشخیص دهیم که برای پیوند کلیه بین فرد مبتلا و یکی از اعضای خانواده آن، کلیه فرد دهنده سالم است یا خیر. در اصل این آزمایشگاه ژنتیکی نشان می دهد که کلیه برای پیوند سالم است و در آینده کیست فراوری نمی کند.

مقدس علی اضافه نمود: این آزمایش در کشورهای دیگر با قیمت بالایی انجام می گیرد و انجام آن برای ایرانی ها زمان و هزینه زیادی می خواهد. اکنون ما آمادگی داریم که این آزمایشات را با هزینه کمتری به صورت قطعی انجام دهیم.

مجری طرح تحقیقاتی با بیان اینکه این بیماری در بین خانواده های مبتلا شیوع بالایی دارد گفت: آمار دقیقی از مبتلایان به این بیماری در کشور وجود ندارد ولی به نظر می رسد که حدود 120 تا 150 هزار نفر یا خانواده در ایران در گیر این بیماری باشند.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان توضیح داد: ما هر چه بتوانیم زودتر این بیماری را تشخیص بدهیم بهتر می توانیم با داروها و مراقبت ها از پیشرفت سریع بیماری جلوگیری کنیم.

وی با بیان اینکه علائم بالینی چنین بیماری بیشتر در دهه دو و سوم به بعد خود را نشان می دهد، گفت: با این آزمایش می توانیم در سنین پایین بیماری را تشخیص قطعی بدهیم.

تعویق دیالیز با تشخیص به موقع

وی گفت: با تشخیص ژنتیکی زودهنگام این بیماری می توان به وسیله کنترل تغذیه، فشار خون و استفاده از داروها از پیشرفت سریع بیماری جلوگیری کرد و در نهایت دیالیز و پیوند کلیه را چندین سال به تعویق انداخت.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان تاکید داشت: در اروپا، آمریکا و کشورهای پیشرفته این آزمایش انجام می گردد؛ برای این بیماری درمان قطعی وجود ندارد ولی با مراقبت های پیشگیرانه می توان آن را مدیریت کرد.

وی با بیان اینکه تحقیقات در زمینه تشخیص ژنتیکی این بیماری از 3 سال پیش شروع شده است، گفت: اکنون آمادگی داریم این آزمایش را انجام دهیم و تا خاتمه سال 1398به صورت عمومی ارائه خدمات داشته باشیم.

مقدس علی تاکید نمود: اجرای این پروژه های تحقیقاتی احتیاج به بودجه دارد و لازم است که سیستم های درگیر و مرتبط با این موضوعات تکلیف خود را در این زمینه معین نمایند که خواهان انجام تحقیقات بنیادی هستند یا خیر تا بتوانیم بسیاری از بیماری ها را با سلول های بنیادی بهبود ببخشیم.

این محقق با بیان اینکه در حال حاضر کارآزمایی های بالینی ما متوقف شده است، اعلام کرد: هزینه سلولی این طرح ها زیاد است و به همین دلیل این پروژه ها متوقف شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "فراوری داروی ایرانی بیماری کلیه پلی کیستیک، امکان تشخیص ژنتیکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری داروی ایرانی بیماری کلیه پلی کیستیک، امکان تشخیص ژنتیکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید