حقایقی جالب در خصوص سگ ها!

به گزارش وبلاگ جعبه گیگابایتی، خبرنگاران: بسیاری از مردم علاقه زیادی به حیوانات دارند. سگ ها هم جزء آن دسته از حیوانات هستند که علاقمندان زیادی دارند. این حیوانات که به وفاداری معروف هستند، دارای تنوع نژادی گوناگونی هستند و در سراسر جهان گونه های مختلفی از آن ها وجود دارد. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید تا حقایقی راجع به سگ ها بیان کنیم که احتمالاً شما نیز آن ها را نمی دانستید.

حقایقی جالب در خصوص سگ ها!

1. یک توله سگ نابینا، ناشنوا و بدون دندان به دنیا می آید

توله سگ هایی که به دنیا می آیند از بی دفاع ترین موجودات هستند. زیرا آن ها با بسته بودن پلک ها و کانال های شنوایی نه قادر به دیدن هستند و نه می توانند چیزی بشنوند. البته این موضوع به توله سگ ها این امکان را می دهد که با توجه به محیط پیرامون خود، این حس ها را توسعه دهند و قوی نمایند. بعضی از پستانداران دوران بارداری طولانی تری دارند، ولی بچه های آن ها از نظر عملکردی کاملاً سالم هستند. بعضی دیگر از پستانداران دوران بارداری کوتاه تری دارند، ولی فرزندان آن ها در بدو تولد نیاز به مراقبت های بیشتری دارند. سگ ها جزء دسته دوم هستند و توله های آن ها در ابتدای زندگی به مراقبت زیادی نیاز دارند. بسته بودن پلک ها در بدو تولد باعث جلوگیری از ورود خاک و جسم های ریز به چشم می شود و کانال های گوش بسته آن ها نیز مانع می شود که به ساختار شنوایی آن ها آسیبی وارد شود.

2. زبان همه سگ ها صورتی است به جز دو نژاد که زبانی سیاه دارند

دو نژاد Chow chow و shar pei دو نژاد از سگ ها هستند که زبان آن ها سیاه است. بقیه سگ ها زبانی صورتی دارند. این دو نژاد که از نژاد های خاص هستند به علت رنگ زبان خود از سایر سگ ها متمایز هستند. با این حال اگر سگی را دیدید که لکه های سیاه بر روی زبان خود داشت، ممکن است آن سگ از بیماری خاصی رنج ببرد. بیماری های پوستی و نوعی سرطان و حتی اختلالات ژنتیکی ممکن است باعث بروز چنین اتفاقی شود. اگر سگی دارید که چنین لکه هایی در دهانش وجود دارد بهتر است آن را به نزد دامپزشک ببرید.

3. نژاد باسنجی تنها نژادی از سگ ها است که پارس نمی نماید

اگر گمان می کنید که همه سگ ها قادر به پارس کردن هستند، سخت در اشتباه هستید. گونه باسنجی تنها نژادی از سگ ها است که قادر به پارس کردن نیست. ولی این موضوع به این معنا نیست که این سگ ها کاملاً بی سر و صدا هستند. بلکه آن ها نیز صدا ها و زوزه های مخصوص به خودشان را دارند که همین موضوع نیز آن ها را از دیگر نژاد ها متمایز می نماید. علاوه بر این، سگ های نژاد باسنجی، بسیار آموزش پذیر هستند و از باهوش ترین حیوانات به حساب می آیند. از آن ها در ارگان های مختلفی در جهت یاری به انسان ها استفاده می شود.

4. با کوچک ترین و بزرگ ترین نژاد سگ ها آشنا شوید

نژادی از سگ ها وجود دارد که به نام Great dane معروف است. این سگ ها به علت جثه بزرگ و اندام قوی خود مشهور هستند. رکورد بلندترین سگ دنیا در اختیار سگی از این نژاد است که بلندی قامت او بر روی چهار پا 110 سانتی متر اندازه گیری شده است. برعکس این سگ ها، کوچک ترین سگ ها مربوط به نژاد Chihuahua هستند که وزن آن ها بیشتر از 3 کیلوگرم نخواهد شد. این سگ ها ابتدا در کشور مکزیک وجود داشته اند و نامگذاری آن ها نیز به ایالتی با همین نام در مکزیک برمی شود. سگ های این نژاد بیشترین تنوع رنگی بین سگ ها را در دنیا در اختیار دارند. آن ها همچنین دارای گونه هایی با مو های بلند و کوتاه هستند.

5. محبوب ترین نام ها برای سگ های خانگی

مطابق تحقیقی اجرا شده، محبوب ترین نام بین سگ های نر مکس و محبوب ترین نام بین سگ های ماده بِلا بوده است. البته این تحقیق فقط بر روی سگ هایی اجرا شده است که دارای شناسنامه بوده اند و به نوعی به طور رسمی نام آن ها به ثبت رسیده است. سایر نام های محبوب برای سگ های نر به ترتیب چارلی، کوپر و بادی بوده است و برای سگ های ماده نیز اسم های لوسی، دیزی و لونا است.

6. توله سگ ها داری 28 دندان و سگ های بالغ 42 دندان دارند

به مانند انسان ها تعداد دندان های توله سگ ها با سگ های بالغ فرق می نماید. سگ ها تا 6 ماهگی 28 دندان دارند، اما بعد از 6 ماهگی دندان های آن ها کامل می شود و تعداد آن ها به 42 عدد می رسد. جالب است بدانید که سگ ها نیز به مانند انسان ها دارای دندان های شیری هستند و 28 دندان اولیه خود را در طول سال اول زندگی خود از دست می دهند و رفته رفته دندان های دائمی جایگزین آن ها می شوند. معمولاً دندان های دائمی سگ ها به علت محکم بودن، تا انتها عمر باقی می مانند و اگر زخم یا حفره ای در دهان سگ ها وجود داشته باشد ممکن است نشان دهنده مسئله ای در دهان آن حیوان باشد.

7. محبوب ترین نژاد سگ ها در ایالات متحده نژاد لابرادور است

طبق تحقیقی اجرا شده در ایالات متحده طی 26 سال اخیر، محبوب ترین نژاد سگ در بین آمریکایی ها نژاد لابرادور رتریور بوده است. به نظر می رسد این نژاد از سگ ها، بیشترین سازگاری را با زندگی انسان ها داشته اند. به طور میانگین می توان گفت که سگ های این نژاد تا 70 سانتی متر و 40 کیلوگرم رشد می نمایند. این سگ ها توانایی بدنی بالایی دارند و با آموزش های صحیح و تمرینات خاص، می توانند در موارد گوناگونی به انسان ها یاری نمایند. جالب است بدانید که این سگ ها را می توان آموزش داد تا در مسیریابی به افراد نابینا نیز یاری نمایند. شاید به همین دلیل است که این سگ ها حیواناتی محبوب در ایالات متحده به شمار می فرایند!

8. حاکم مغولی که 5 هزار سگ داشته است

حاکم مغول، کوبلای خان در قرن 13، دارای بیشترین سگ در تاریخ بوده است. گفته ها حاکی از آن است که این حاکم، 5 هزار سگ از نژاد Mastiff داشته است و از آن ها در جهت حفاظت از خود و در جنگ ها استفاده می نموده است. این سگ ها تقریباً تا 60 کیلوگرم رشد می نمایند و برخلاف تصورات عموم مردم، بسیار آرام و مطیع و دوست داشتنی هستند. البته این سگ ها در گذشته وحشی و خشن بوده اند، اما امروزه آن ها خصوصیات جنگی خود را از دست داده اند و حیواناتی اهلی به شمار می فرایند. نخستین گونه های این سگ ها در مناطقی از تبت حضور داشته اند و نژاد آن ها یکی از قدیمی ترین نژاد های سگ ها به شمار می رود.

9. سگ های دالمیشن در هنگام تولد کاملاً سفید هستند

نژاد سگ های دالمیشن به کشور یوگوسلاوی سابق برمی شود و دالمیشن در زبان مردم کرواسی به معنی ردیاب است. این سگ های پرانرژی همیشه با رنگ خاص پوست خود شناخته می شوند. اما شاید برایتان جالب باشد که این سگ ها در هنگام تولد کاملاً سفید هستند، اما رنگ دانه های پوست آن ها بعد از حدود 2 ماه باعث می شود که لکه های مشکی بر روی پوست آن ها تشکیل شود. این لکه ها به مروز زمان بیشتر نیز خواهند شد و تلفیق رنگ خاصی را بر روی پوست این سگ ها به وجود می آورد. این سگ ها دارای انرژی زیادی هستند و برای تخلیه این انرژی باید روزانه تمرینات خاصی انجام دهند. به دلیل انرژی زیاد و توانایی بدنی بالا انسان ها از این سگ ها در گذشته به عنوان محافظ و نگهبان استفاده می نموده اند.

10. حس بویایی سگ ها تا 100 هزار برابر قوی تر از انسان است

سگ ها یکی از قوی ترین حس های بویایی در بین همه موجودات را دارند. به طوری که تحقیقات نشان می دهد که حس بویایی آن ها 10 تا 100 هزار برابر قوی تر از انسان است. همین امر یاری می نماید که سگ ها بو ها را از مسافت های طولانی تشخیص دهند و در پیدا کردن اجسام و افراد مفقود شده به انسان ها یاری نمایند. برای درک بهتر این موضوع بهتر است بدانید که انسان ها دارای 5 میلیون گیرنده بویایی هستند در حالی که یک سگ 300 میلیون گیرنده بویایی دارد.

منبع: themysteriousworld

منبع: برترین ها

به "حقایقی جالب در خصوص سگ ها!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقایقی جالب در خصوص سگ ها!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید