انجام بیش از 30 درصد صید کشور توسط صیادان سیستان و بلوچستان

به گزارش وبلاگ جعبه گیگابایتی، خبرنگاران/سیستان و بلوچستان مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان(آبهای ساحلی و فراساحلی) با بیان اینکه بیش از 30 درصد صید کشور توسط صیادان سیستان و بلوچستان انجام می گردد گفت: در این زمینه رتبه دوم صید در اقیانوس هند بعد از اندونزی را داریم.

انجام بیش از 30 درصد صید کشور توسط صیادان سیستان و بلوچستان

راهنمایی الله میرمرادزهی در گفت وگو با وبلاگ جعبه گیگابایتی اضافه کرد: این اداره کل برای پرورش ماهیان دریایی در قفس گام های موثری برداشته و تا به امروز 100 هزار هکتار در پهنه آبی سواحل مکران را برای پرورش آبزیان در قفس شناسایی نموده است.

وی اظهار کرد: پیش بینی می شود به وسیله پرورش ماهی در قفس 2000 تن ماهی فراوری شود و به ازای هر 12 تن فراوری یک نفر اشتغال پیش بینی شده است.

میرمرادزهی اعلام کرد: صید و پرورش ماهی به روش های قدیمی علاوه بر سختی کار، نیازمند به فضاهای خاص بوده و هزینه تمام شده بالا باعث می شود که فراوریکننده و مصرف کننده هر دو ناراضی باشند از این رو است که به وجود آوردن راهکارهای جایگزین می تواند برای برطرف این مسائل چاره ساز باشد که از آن جمله می توان به استخرهای پرورش ماهی در قفس اشاره نمود.

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان(آبهای ساحلی و فراساحلی) در ادامه اعلام کرد: یکی از روش های موثر که این روزها در بسیاری از کشورهای جهان مورد استفاده قرار می گیرد پرورش ماهی در قفس است که در این روش ماهی محصور در یک قفس در منابع آبی پرورش داده می شود و ماهی درون یک قفس یا سبد قرار می گیرد و آب به صورت آزاد بین منبع آبی و قفس در جریان است.

وی اعلام کرد: منطقه گواتر به دلیل موقعیت مناسب و داشتن اراضی حاصلخیز به عنوان منطقه اصلی پرورش میگو شناخته می شود.

مدیرکل شیلات سیستان وبلوچستان ادامه داد: اراضی گواتر شرایط خوبی در هنگام جزر ومد آب دریا دارد و کانال های آن لایروبی شده و آماده کشت است.

وی با بیان اینکه بدون سیستم هوا دهی در هر هکتار 3 تن میگو در یک دوره برداشت می شود، گفت: تکثیر، توسعه و پرورش آبزیان از برنامه های اصلی این اداره کل است تا در محدوده چابهار و کنارک مراکز تکثیر و توسعه را هرچه سریعتر فعال کند.

وی در ادامه با اشاره به ظرفیت فراوری در سال سه هزار تن است و تا سرانجام برنامه ششم توسعه به 60 هزار تن فراوری ماهی خواهد رسید اظهار کرد: این طرح آینده درخشانی دارد بطوری که بر اساس پیش بینی ها و پیشرفت طرح با افزایش قفس ها در افق سال 1404 بیش از 160 هزار تن ماهی فراوری خواهد شد.

میرمرادزهی اعلام کرد: 11 بندر ماهیگیری و صندلی تخلیه صید، 35 تشکل صیادی و 2390 شناور صیادی در چابهار و کنارک مشغول فعالیت هستند.

مدیرکل شیلات استان، کاهش هزینه نسبت به پرورش ماهی در استخرهای خاکی یا سیستم های مدار بسته، مدیریت آسانتر و کم هزینه تر، سهولت در مشاهده و آنالیز میزان تغذیه ماهی و سلامت آنها، سهولت و مالی بودن درمان علیه انگل ها و بیماری ها، در مقایسه با استخرهای خاکی و سیستم های مدار بسته به سرمایه گذاری کمتر را از مزایای پرورش ماهی در قفس مطرح نمود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "انجام بیش از 30 درصد صید کشور توسط صیادان سیستان و بلوچستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انجام بیش از 30 درصد صید کشور توسط صیادان سیستان و بلوچستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید