استاندارد دانشگاه های غرب پائین آمده است

به گزارش وبلاگ جعبه گیگابایتی، سومین شب علوم انسانی با موضوع ناکارآمدی علوم انسانی در ایران با سخنرانی و بزرگداشت مهدی گلشنی شب گذشته 30 دی ماه، در فرهنگسرای اندیشه برگزار گردید.

استاندارد دانشگاه های غرب پائین آمده است

فرانسیسکو خوزه لوئیس، استاد دپارتمان مطالعات ادیان دانشگاه تورنتو به عنوان یکی از سخنرانان میزگرد این مراسم که درباره موضوع ناکارآمدی علوم انسانی در ایران بود گفت: در غرب لیستی از دانشگاه های برتر به افراد داده می گردد و از دانشجویان می خواهند که رشته مورد علاقه خود در دانشگاه مورد علاقه خود را انتخاب نمایند ولی این ظاهر امر است؛ کار آنها به نوعی بهره برداری حساب می گردد؛ بسیاری از افرادی که در غرب زندگی می نمایند می دانند که این لیست دور از حقیقت و واقعیت جامعه است. در این دانشگاه ها قوانین و رشته های جدیدی گذاشته می گردد؛ به عنوان مثال رشته دکترای حسابداری می گذارند و افراد را مجبور به خواندن این رشته می نمایند.

وی اضافه کرد: متاسفانه در بسیاری از این دانشگاه ها استاندارد و کیفیت پائین آمده است، یادم هست سال سوم که دانشجوی دانشگاه تورنتو بودم خیلی از همکلاسی هایم با اسامی چون ویکتور هوگو، تولستوی و ... نا آشنا بودند و از همین جا می توان استاندارد پائین دانشگاه ها را تشخیص داد؛ کار کردن در چنین شرایطی بسیار سخت است.

استاد دپارتمان مطالعات ادیان دانشگاه تورنتو ادامه داد: در حال حاضر در دانشگاه های آنگلاساکسون افرادی مشغول به تدریس هستند که در اتحادیه جماهیر شوروی به آنها افسران جوان گفته می شد. خیلی از اساتید این دانشگاه ها دانشجویان را به لحاظ ایدئولوژیک تربیت می نمایند اما از لحاظ پژوهشی خیر.

خوزه لوئیس گفت: من نمی گویم اساتید پژوهشی و تحقیقاتی نداریم ولی پژوهش و تحقیق در حوزه هایی که خودشان دوست دارند انجام می گردد مثلا اگر پروژه تحقیقاتی راجع به مسائل جنسی، هم جنس بازی و امثال اینها باشد خیلی تحویلتان می گیرند. وقتی شرایط در دانشگاه ها اینگونه باشد دیگر دانشگاه ها نقش پرورش و پژوهش ندارند بلکه سبک زندگی مردم را مدیریت می نمایند.

فرانسیسکو خوزه لوئیس، متولد پرتغال و عظیم شده لوکزامبورگ و حدود هشت سال است که به اسلام و مذهب شیعه گرویده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "استاندارد دانشگاه های غرب پائین آمده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استاندارد دانشگاه های غرب پائین آمده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید